Mere på spil: Til dig, der har brug for mere hjælp

I Center for Ludomani har vi et unikt tilbud til vores klienter, der giver mulighed for videre udredning og behandling hos autoriseret psykolog og speciallæge i psykiatri (psykiater). Formålet er at få øje på og behandle eventuelle andre psykiske belastninger udover ludomani, der gør livet svært. Vi kalder tilbuddet “Mere på spil”.
Til spillere

Når ludomani hænger sammen med andre udfordringer

For nogle mennesker handler ludomani om mere end selve spillet. Angst, depression, ADHD eller andre psykiske belastninger kan være med til at fastholde spilleproblemerne og gøre det svært at stoppe.

Her kan du blive klogere på “Mere på spil” – et særligt tilbud fra Center for Ludomani, hvor klienter kan få yderligere udredning og behandling hos psykolog og psykiater med fokus på hele mennesket – ikke kun spilleadfærden.

Hvorfor udredning?

En gruppe af de mennesker, der udvikler ludomani, kæmper også med andre psykiske belastninger herunder angst, depression, ADHD etc. Disse belastninger kan fastlåse en i ludomani og muligvis medføre gentagne tilbagefald og stort ubehag ved forsøget på at stoppe sit spilmønster.

Med særligt udvalgte undersøgelser vil vi forsøge at give konkrete indikationer på, hvorvidt spillerens ludomani kan forklares eller blive forstærket af det, spilleren kommer med i sin psykiske bagage. Udredningsforløbet består af en række undersøgelser, der gør os klogere på spillerens individuelle vanskeligheder. Forløbet vil varetages af autoriseret psykolog i tæt samarbejde med vores psykiater.

Hvordan foregår en udredning?

Din behandler i Center for Ludomani vil sammen med dig undersøge dit behov samt hvilke vanskeligheder, som spænder ben for din trivsel. Din sag vil efterfølgende blive drøftet ved en intern konference. Herefter vil din behandler informere dig yderligere omkring de næste skridt i dit behandlingsforløb.

Hvis du får tilbudt et udredningsforløb, vil du få en tid hos vores psykiater og/eller autoriseret psykolog. Et udredningsforløb består af en række samtaler og undersøgelser. Her kigger vi på dit funktionsniveau, symptombillede og alder. Efter dine undersøgelser vil du blive inviteret til en afsluttende samtale hos vores psykiater eller psykolog, som vil gennemgå resultaterne med dig. Du vil få anbefaling og rådgivning til videre behandling.

Vi har aktuelt allerede hjulpet 221 af vores klienter igennem et udredningsforløb samt opstartet dem i relevant psykologisk behandling efterfølgende.

Vi følger Sundhedsstyrelsens nationale kliniske retningslinjer for udredning.

Eksterne behandlernetværk

Miriam Utzon
Autoriseret psykolog
København
Thomas Funk
Autoriseret psykolog
København
Milla Madsen
Specialpsykolog
Odense
Mads Kjær
Autoriseret psykolog og specialist i psykoterapi
Vejle
Trine Rasmussen
Autoriseret psykolog
Aarhus
Kasper Høgh
Autoriseret psykolog og specialist i psykoterapi
Aarhus
Morten Willert
Seniorforsker (ph.d.) Autoriseret psykolog og specialist i psykoterapi.
Fokus: Databehandling
Aarhus
Martin Nikolajsen
Specialpsykolog
Skanderborg
Kathrine Nikolajsen
Børne- og ungepsykolog
Skanderborg

Psykiater, Odense

Thomas Pelman
Psykiater
Odense

Forsker, Aalborg Universitet

Casper Schmidt
Assistant professor
Aalborg Universitet

Projektansvarlige, Center for Ludomani

Henrik Thrane Brandt
Centerleder, Center for Ludomani
Kathrine Hesseldal Otten
Projektleder, Autoriseret psykolog og specialist i psykoterapi

Bliv ringet op

Ræk ud til os gennem vores kontaktformular og vi vender tilbage, så hurtigt vi kan.
Relation*
Accept*
Vi kontakter kun personer, der selv har henvendt sig via kontaktformularen. Det er derfor ikke muligt at anmode om kontakt på vegne af andre.

Få gratis hjælp hos
Center for Ludomani

Ring til os på 70 11 18 10

Telefontid

Man - Ons 8.30 - 15.00
Torsdag 09.00 - 17.00
Fredag 08.30 - 12.00