Vores oplægskorps har siden 2017 taget ud på landets ungdomsuddannelser og holdt forebyggende oplæg og workshops for unge. Vi udvider nu vores korps, og søger nye oplægsholdere i både Jylland, Fyn og Sjælland.
Styrken i vores oplægskorps har altid været balancen mellem det faglige og den personlige erfaring. Derfor er det afgørende at vi korpset har oplægsholdere, der har haft ludomanien tæt inde på livet og kan fortælle andre unge om vejen ud af spilproblemerne.
Den feedback vi får fra de unge, som ser oplæggene, er altid: Det er de personlige historier, der virkelig gør indtryk.
Som oplægsholder oplyser du om gambling og ludomani til alt fra folkeskoler, gymnasier, erhvervsuddannelser, handelsskoler o.a.
Oplægskorpset tilbyder to indsatser til uddannelser: Oplæg, som holdes for større grupper, som f.eks. hele årgange samt workshops, som afholdes på klasseniveau. Fælles for dem begge er, at vi formidler emnet på en engagerende måde, så de unge føler sig inddraget.
Som oplægsholder tager du ikke ud alene, men har altid en makker med dig fra korpset, så I altid er to.
Du bliver oplært i din rolle som oplægsholder og får værktøjer til hvordan du bedst fortæller din egen historie og holder oplæg der engagerer andre unge.
Send en motiveret ansøgning til til vores studentermedhjælper og koordinator, Liva på lt@ludomani.dk
Hvis du har spørgsmål, så kan du ringe på følgende dage: mandag og onsdage mellem 9-14 på nummeret: 60 40 38 54

Ring til os på 70 11 18 10
Telefontid
Man - Ons 8.30 - 15.00
Torsdag 09.00 - 17.00
Fredag 08.30 - 12.00